SSA Gallery

The Society of Scottish Armigers
Home > WA Religious
Click to view full size image
McNulty
Bishop James McNulty

ARMS: Sable chevronels gemel surmounted of an escallop all between two crosses paty fitchy in chief and a fret couped in base all or.

SOURCE/NOTES & CREDITS:

Arms are from the records of Seton Hall University. H. E. the Most Rev. Msgr. James Aloysius McNulty, D.D. was born on 16 January 1900 in New York, Ordained on 12 July 1925 in Newark, NJ, Consecrated 7 October 1947 and appointed Titular Bishop of Methone and as the Auxiliary Bishop of Newark.

He Confirmed us on the 30th of March 1952 at the Sacred Heart Church, Haworth, NJ in the Archdiocese of Newark, NJ. On 9 April 1953 he was appointed the 3rd Bishop of Patterson, NJ, serving there till 12 February 1963, then appointed 10th Bishop of Buffalo, NY, serving till 4 Sep 1972 when he died.

We wish to thank and credit the courtesy of the Msgr. William Noe' Field Archives & Special Collections Center of Seton Hall University for permission to copy and use the text of the blazon and the image pertaining to the arms of Bishop McNulty as background information.

The artwork is a rendering by John Hamilton Gaylor.

Wedvick Armorial, 026b, McNulty, 20080316
MerryDeVal2332.jpg StMelchtide41~0.jpg McNulty222~0.jpg StMargaret281~0.jpg Liguori2-1455.jpg
Rate this file (current rating : 0 / 5 with 3 votes)
Rubbish
Poor
Fair
Good
Excellent
Great